WSPÓŁCZESNE LECZENIE MIGRENY

Kiedy pacjent z migreną ma już 4 dni z bólem głowy w miesiącu, należy go leczyć inaczej.
Taka sytuacja jest absolutnym wskazaniem do leczenia profilaktycznego, czyli do włączenia kompletnie innych leków mających na celu zatrzymanie odczuwania bólu przez mózg. Tak aby przestał on generować napady migrenowe.
To miejsce i odpowiedni czas na prewencję i na leki, które mają zapobiegać. Są to przede wszystkim przeciwciała monoklonalne anty-CGRP, które stanowią właściwie jedyną grupę leków stworzonych i dedykowanych specjalnie na migrenę.
Leki te mają jeden cel, konkretne działanie, a mianowicie koncentrację na białku związanym z genem dla kalcytoniny, które to białko jest wydzielane w czasie napadów migreny.
Mechanizm działania przeciwciał monoklonalnych polega na blokowaniu tego białka. Jest to najwyższa klasa leków, dedykowanych wyłącznie migrenikom.
Wcześniej lekarze w leczeniu profilaktycznym próbowali stosować leki z innych grup, np. przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych. Gdy zauważono, że działają również na migrenę, wprowadzono i to rozwiązanie mimo, iż nie ma stuprocentowej skuteczności.
Niestety mają też bardzo duży odsetek objawów ubocznych. Skutkiem tego jest ogromna skala rezygnacji z tych terapii, która sięga 50 proc. Dlatego potrzebujemy narzędzia stricte skierowanego na migrenę. I takie rozwiązanie w postaci przeciwciał monoklonalnych anty-CGRP pojawiło się u nas na rynku 2 lata temu. Wcześniej leki te dostępne były już w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Przeciwciała monoklonalne anty-CGRP okazały się lekiem bardzo skutecznym, ponieważ blokują proces patogenetyczny migreny pozostając przy tym bardzo bezpieczne. Ilość objawów ubocznych jest minimalna. Są też bardzo wygodne do stosowania, ponieważ podaje się je podskórnie, raz w miesiącu. Nie zaburzają codziennego życia zawodowego, rodzinnego.
Więcej o leczeniu migreny przeczytacie w rozmowie red.Aleksandry Kurowskiej z dr n.med Magdaleną Boczarską-Jedynak w portalu cowzdrowiu.pl

 

 

 

 

 

 

 

KOLEJNE NOWOŚCI

KOLEJNE NOWOŚCI

Kolejna nowość w naszej klinice – Juvelook Czym jest produkt Juvelook? Juvelook to jeden z najbardziej efektywnych stymulatorów produkcji kolagenu ...
Czytaj Dalej
NOWE PRODUKTY

NOWE PRODUKTY

W Nowym Roku przygotowaliśmy dla Was kilka nowości zabiegowych 😍. Zaczynamy od nowego stymulatora tkankowego – preparatu Lenisna 🔥 Czym ...
Czytaj Dalej
NOWY ROK

NOWY ROK

Życzymy Wam wszystkiego co najpiękniejsze w Nowym Roku! Niech spełniają się Wasze marzenia! Widzimy się już w poniedziałek - do ...
Czytaj Dalej

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski