WSPÓŁCZESNE LECZENIE MIGRENY

Kiedy pacjent z migreną ma już 4 dni z bólem głowy w miesiącu, należy go leczyć inaczej.
Taka sytuacja jest absolutnym wskazaniem do leczenia profilaktycznego, czyli do włączenia kompletnie innych leków mających na celu zatrzymanie odczuwania bólu przez mózg. Tak aby przestał on generować napady migrenowe.
To miejsce i odpowiedni czas na prewencję i na leki, które mają zapobiegać. Są to przede wszystkim przeciwciała monoklonalne anty-CGRP, które stanowią właściwie jedyną grupę leków stworzonych i dedykowanych specjalnie na migrenę.
Leki te mają jeden cel, konkretne działanie, a mianowicie koncentrację na białku związanym z genem dla kalcytoniny, które to białko jest wydzielane w czasie napadów migreny.
Mechanizm działania przeciwciał monoklonalnych polega na blokowaniu tego białka. Jest to najwyższa klasa leków, dedykowanych wyłącznie migrenikom.
Wcześniej lekarze w leczeniu profilaktycznym próbowali stosować leki z innych grup, np. przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych. Gdy zauważono, że działają również na migrenę, wprowadzono i to rozwiązanie mimo, iż nie ma stuprocentowej skuteczności.
Niestety mają też bardzo duży odsetek objawów ubocznych. Skutkiem tego jest ogromna skala rezygnacji z tych terapii, która sięga 50 proc. Dlatego potrzebujemy narzędzia stricte skierowanego na migrenę. I takie rozwiązanie w postaci przeciwciał monoklonalnych anty-CGRP pojawiło się u nas na rynku 2 lata temu. Wcześniej leki te dostępne były już w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Przeciwciała monoklonalne anty-CGRP okazały się lekiem bardzo skutecznym, ponieważ blokują proces patogenetyczny migreny pozostając przy tym bardzo bezpieczne. Ilość objawów ubocznych jest minimalna. Są też bardzo wygodne do stosowania, ponieważ podaje się je podskórnie, raz w miesiącu. Nie zaburzają codziennego życia zawodowego, rodzinnego.
Więcej o leczeniu migreny przeczytacie w rozmowie red.Aleksandry Kurowskiej z dr n.med Magdaleną Boczarską-Jedynak w portalu cowzdrowiu.pl

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

Dziś Światowy Dzień Choroby Parkinsona W tej chorobie udowodnioną metodą zapobiegania, łagodzenia objawów i zmniejszania zapotrzebowania na leki jest aktywność ...
Czytaj Dalej
STYMULATORY MÓZGU

STYMULATORY MÓZGU

Stymulatory mózgu w chorobie Parkinsona to efektywna i rekomendowana metoda łagodzenia objawów. Od ponad 20 lat służą naszym pacjentom i ...
Czytaj Dalej
ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

Światowy Dzień Choroby Parkinsona obchodzimy 11 kwietnia - w dniu urodzin Jamesa Parkinsona, który pierwszy opisał objawy tej choroby. James ...
Czytaj Dalej

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski