Rozstępy są zmianą skórną, która pojawia się u wielu kobiet, szczególnie na etapie intensywnego wzrostu w okresie dojrzewania czy ciąży. Niekiedy pozostają ledwo widoczne i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Bywają jednak źródłem kompleksów. Jakie są przyczyny powstawania „tygrysich pasków” i co można zrobić, by je usunąć lub zredukować?
Skąd biorą się rozstępy?
Skóra właściwa składa się z włókien elastyny i kolagenu, tworzących zwartą sieć. Jeśli jest zbudowana prawidłowo, wykazuje wysoką elastyczność i łatwo dopasowuje się do potrzebnego rozmiaru – na przykład podczas ciąży, gdy skóra na brzuchu znacznie się rozciąga. Czasami jednak dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu fibroblastów odpowiedzialnych za tworzenie włókien elastyny i kolagenu. W takim przypadku sieć staje się krucha, w mniejszym stopniu zdolna do rozciągania, a co za tym idzie – skłonna do uszkodzeń. Przerwanie spójnej konstrukcji skóry widoczne jest jako różowe, sine lub białawe pręgi nazywane popularnie rozstępami.
Fazy tworzenia się rozstępów
- Pierwszy etap powstawania zmian to faza zapalna. Kiedy świeże rozstępy pojawiają się na skórze, mają kolor różowy, czerwony bądź siny, a ich kształt przypomina podłużne prążki o nieregularnej długości. To wtedy najlepiej podjąć działania mające na celu likwidację „tygrysich pasków”. Szanse na sukces w tym momencie są całkiem wysokie.
- Po kilku miesiącach następuje faza zanikowa, w której rozstępy wyraźnie bledną, uzyskując zabarwienie mleczne lub białawe. Mogą być wyczuwalne w dotyku oraz bardziej lub mniej widoczne, zależnie od karnacji i umiejscowienia. Na tym etapie o wiele trudniej się ich pozbyć, jednak istnieją zabiegi uznawane za wysoce skuteczne, na przykład laser. Proces usuwania takich rozstępów można porównać do leczenia blizn z uwagi na podobne metody oraz efekty.
Przyczyny powstawania rozstępów
Przyczyną pojawiania się na skórze charakterystycznych pręg mogą być między innymi zmiany hormonalne, stres, otyłość, a także przyjmowanie leków steroidowych. Szczególnie narażone na ich powstawanie są kobiety w ciąży – szacuje się, że problem dotyka nawet 90% z nich. Rozstępy pojawiają się przede wszystkim na skórze brzucha, która w ciągu dziewięciu miesięcy znacząco się rozciąga, jednak także na piersiach, udach i pośladkach. Dlatego warto te miejsca regularnie nawilżać i natłuszczać, co dodatkowo skutkuje gładką skórą. Rozstępy mogą pojawić się także u młodzieży w okresie dojrzewania jako reakcja na zaburzenia hormonalne i zmieniające się ciało. Niekiedy winny jest kortyzol nazywany hormonem stresu, który wykazuje działanie upośledzające fibroblasty. Zmiany skórne bywają efektem nagłego przyrostu masy ciała. U sportowców intensywnie uprawiających sporty siłowe pojawiają się głównie po wewnętrznej stronie ramion i ud, na barkach oraz klatce piersiowej. Mogą wystąpić również u kobiet po operacji powiększenia piersi.
Jakie zabiegi pomagają walczyć z rozstępami?
Rozstępy można albo polubić, albo spróbować z nimi walczyć – samodzielnie lub za pomocą specjalistycznych zabiegów kosmetycznych. W domu warto stosować peelingi, masaże, a także balsamy ujędrniające skórę i zapobiegające powstawaniu kolejnych zmian. Dla uzyskania lepszych efektów warto zdecydować się na profesjonalne zabiegi, dzięki którym widoczność rozstępów zostanie znacznie zredukowana.
Wśród zabiegów stosowanych w Instytucie Zdrowia możemy znaleźć kilka rozwiązań:
- Mezoterapia igłowa RRS – polega na nakłuwaniu skóry za pomocą igieł i wprowadzania do jej środka substancji czynnych. W terapii rozstępów szczególne znaczenie mają takie składniki aktywne jak czynnik wzrostu fibroblastów FGF, krzemionka, aminokwasy – w szczególności alanina, prolina i hydroskyprolina będące składnikami włókien kolagenowych, a także szereg substancji witaminowych, mikroelementów i koenzymów. Mezoterapię igłową rozstępów można zastosować w okolicy ud, pośladków, brzucha czy ramion.
- Dermapen – zabieg mikronakłuwania skóry w połączeniu w zastosowaniem koktajlu na rosstępy stymuluje odnowę naskórkową i skórną. W terapii rozstępów zabieg ten powoduje przebudowę skóry od wewnątrz, zagęszcza ją i w efekcie skutkuje zmniejszeniem widoczności rozstępów i poprawy jakości skóry w ich obrębie.
- Karboksyterapia – metoda terapeutyczna polegająca na iniekcyjnym dostarczeniu dwutlenku węgla CO2 do skóry właściwej. Taka terapia intensywnie stymuluje mikrokrążenie skórne, dotlenienie i odżywienie, a w konsekwencji również poprawia metabolizm tkankowy i odbudowuje skórę od środka. Zwiększona ilość włókien kolagenowych i elastynowych poprawia grubość i gęstośc skóry, „wypycha“ rozstęp od środka i sprawia, że staje się on mniej widoczny.
- Mikrodermabrazja – za pomocą specjalistycznego urządzenia wyposażonego w głowice z mikrokryształkami diamentu następuje złuszczanie powierzchownych warstw naskórka lub skóry właściwej. Zabiegi te, wykonywane regularnie w odstępach ok. 2-tygodniowych dają szczególnie dobre efekty w przypadku świeżych, różowych rozstępów. Z kazdym zabiegiem następuje stopniowe rozjaśnianie oraz pogrubienie skory w miejscu rozstępu a w efekcie zmniejszenie ich widoczności.
- Alma Harmony iPixel – frakcyjny resurfacing laserowy uznawany za metodę najskuteczniejszą; wiązka lasera działa na skórę pobudzająco, intensywnie stymuluje komórki skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych, zwiększa gęstość i jędrność skóry i sprzyja jej regeneracji. Skóra po zabiegu staje się widocznie gładsza i jaśniejsza, a jednocześnie jest pogrubiona i bardziej elastyczna, dzięki czemu rozstępy stają się mniej widoczne.
Efekty widoczne są zazwyczaj po 4–6 zabiegach, dlatego warto postawić na regularność i uzbroić się w cierpliwość. W przypadku problemów z rozstępami, zapraszamy do skorzystania z dostępnych zabiegów i umówienia wizyty w naszym Instytucie Zdrowia.
Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami!
Interesuje Cię nasza oferta lub masz pytania dotyczące naszej pracy? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 - 20:00. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.