Powiększone węzły chłonne

powiększone węzły chłonnePOWIĘKSZONE WĘZŁY CHŁONNE

Węzły chłonne to struktury zbudowane z tkanki limfatycznej, która pełni rolę obronną dla organizmu. W nich produkowane są komórki krwi – limfocyty. Wychwytują one i unieszkodliwiają bakterie, wirusy i komórki nowotworowe.

Węzły chłonne zlokalizowane są w różnych obszarach naszego ciała, zwykle tuz pod skórą, ale też i w okolicach narządów jamy brzusznej i klatki piersiowej, a także wzdłuż naczyń krwionośnych.

Można je wyczuć pod żuchwą, na szyi, pod pachami, w pachwinach czy pod kolanami. Mają wielkość ziarnka grochu lub fasoli, ale mogą się powiększać, co zdarza się dosyć często, np. w przypadku infekcji dróg oddechowych czy przeziębienia. Można wtedy wyczuć powiększone i nieco bolesne węzły chłonne. Po wyleczeniu infekcji węzły wracają do prawidłowych rozmiarów.

Niepokojącym objawem, wymagającym diagnostyki jest zaczerwienienie i ból, a nawet obrzęk wokół powiększonych węzłów chłonnych.

Powiększenie węzłów chłonnych może świadczyć również o procesie nowotworowym. Zwykle wtedy obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych wielu okolic, które jest najczęściej niebolesne. Węzły chłonne mogą być wówczas znacznie powiększone, trudno przesuwalne pod skorą, mogą też łączyć się w tzw. pakiety. Niepokojące jest zwłaszcza pojawienie się węzłów chłonnych ponad obojczykami. Dodatkowymi objawami, które powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza są: osłabienie, nocne poty, utrata masy ciała, wzmożona skłonność do krwawień i siniaków.

Wszelkie niepokojące zmiany trzeba niezwłocznie skonsultować z doświadczonym hematologiem.

 

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski