MIGRENA PRZEWLEKŁA

Migrena przewlekła pojawia się wtedy, gdy napady bólu zaczynają być coraz częstsze. Mamy do czynienia wtedy ze zjawiskiem chronifikacji migreny albo chronifikacji bólu.

Ma to związek z naszym mózgiem, który uczy się odczuwać ból. Mózg zaczyna się przestawiać na zupełnie inne tory funkcjonowania, a nerw trójdzielny, który jest sprawcą bólu migrenowego, zaczyna działać jak permanentnie iskrzący się kabel: cały czas daje impulsy powodujące pojawienie się bóli migrenowych. To z kolei uwalnia pewne neuroprzekaźniki na zakończeniach nerwów trójdzielnych, które unerwiają naczynia krwionośne oponowe, a te z kolei, zaczynają się powiększać , tętnić, pulsować, co odbierane jest jako ból migrenowy.

Cały proces powtarza się, toczy, przez co ból pojawia się coraz częściej i jest coraz bardziej uporczywy. W efekcie pacjent zaczyna przyjmować coraz więcej leków przeciwbólowych, zarówno tryptanów jak i przede wszystkim leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Leki łagodzą ból ale cały proces ma bardzo poważne konsekwencje.

Leki przeciwbólowe łagodzą ból, ale mają negatywny wpływ na proces chronifikacji migreny.
Z jednej strony mamy do czynienia z bólem migrenowym i koniecznością opanowania napadów, a z drugiej strony po pobieranych lekach przeciwbólowych dodatkowo pojawiają się tzw. polekowe bóle głowy wynikające z nadużywania leków.
Jest to paradoks, ponieważ im więcej klasycznych leków przeciwbólowych weźmiemy, tym większą mamy szanse na wystąpienie ćmiących, stałych, tępych bóli, które są objawem ubocznym stosowania tych leków. W taki sposób pacjent „wchodzi”, w fazę migreny przewlekłej, w trakcie której bóle występują praktycznie non-stop, a jemu samemu ciężko jest określić, kiedy napad zaczyna się, a kiedy kończy, bo głowa boli go non-stop.

O migrenie przewlekłej mówimy wtedy, gdy pacjent ma przynajmniej 15 dni z bólem głowy w miesiącu, z czego minimum 8 to silne bóle migrenowe, a pozostałe mogą być ćmiącymi, tępymi bólami nadużywania leków.

Termin „migrena przewlekła” nie odnosi się do czasu trwania choroby, a do tego co dzieje się w skali miesiąca.

Więcej o migrenie w rozmowie z dr Magdaleną Boczarską-Jedynak w portalu cowzdrowiu.pl

https://cowzdrowiu.pl/.../migrena-jak-rozroznic-ja-od...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

Dziś Światowy Dzień Choroby Parkinsona W tej chorobie udowodnioną metodą zapobiegania, łagodzenia objawów i zmniejszania zapotrzebowania na leki jest aktywność ...
Czytaj Dalej
STYMULATORY MÓZGU

STYMULATORY MÓZGU

Stymulatory mózgu w chorobie Parkinsona to efektywna i rekomendowana metoda łagodzenia objawów. Od ponad 20 lat służą naszym pacjentom i ...
Czytaj Dalej
ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

Światowy Dzień Choroby Parkinsona obchodzimy 11 kwietnia - w dniu urodzin Jamesa Parkinsona, który pierwszy opisał objawy tej choroby. James ...
Czytaj Dalej

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski