Metoda PNF

Torowanie nerwowo-mięśniowe, czyli Prioprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) to terapia ortopedyczno-neurologiczna, która celuje w odbudowę prawidłowego wzorca ruchu zaburzonego na skutek choroby lub urazu. Wykorzystuje ona efekt tensegracji oraz przeniesienia odruchu neuromięśniowego ze zdrowych struktur ciała na słabsze. Daje to możliwość usprawniania chorego i bolesnego miejsca poprzez globalną pracę z ciałem pacjenta.

Metoda PNF powstała w latach czterdziestych XX wieku w Kalifornii. Podstawą filozofii tej metody jest praca nad utraconą przez pacjenta funkcją, co oznacza, że np. praca nad zwiększeniem zakresu ruchomości, czy przywróceniem siły i elastyczności mięśni to tylko narzędzie do osiągnięcia prawdziwego celu jakim jest np. utracona w przebiegu bolesnego barku zdolność do sięgania ręką do wyżej położonych półek czy przedmiotów. Dzięki PNF znamy wzorce ruchowe człowieka – wielopłaszczyznowe. Pacjenci podczas terapii skupiają się na naturalnym ruchu ciała, a nie jak w przypadku klasycznej fizjoterapii – odtwarzaniu wyizolowanych ruchów.

Terapia świetnie sprawdza się u pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi (SM, choroba Parkinsona, udar mózgu, odnerwienia) oraz ortopedycznymi (bolesny bark, rekonstrukcja więzadeł krzyżowych, urazy stawu kolanowego, alloplastyka i endoprotezoplastyka stawów kolanowych i biodrowych, skoliozy).
Terapia PNF daje zauważalne efekty np. w redukcji bólu, zwiększeniu zakresu ruchomości stawów i wzmocnieniu mięśni.

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski