Depresja

depresjaDEPRESJA

Uczucie przygnębienia i smutku zna każdy z nas. Ale niektórzy pozostają w nim długo, nic ich nie cieszy, szybko się męczą, mają kłopoty ze snem, tracą apetyt, zainteresowania i energię życiową. Można wtedy podejrzewać depresję – chorobę o wieloczynnikowym podłożu, objawiającą się uporczywymi i nawracającymi zaburzeniami nastroju i emocji.

Nie jest to zwykłe przygnębienie związane z problemami dnia codziennego, ale choroba, która wymaga leczenia.

Depresja objawiać się może też i problemami w koncentracji uwagi, pogorszeniem pamięci, niską samooceną, brakiem wiary w siebie, problemami z podejmowaniem decyzji, poczuciem winy i bezwartościowości. W skrajnych przypadkach mogą pojawiać się myśli samobójcze lub nawet takie skłonności. Depresji nie należy zatem bagatelizować. Zdarza się, że depresja może ukrywać się pod maską innych chorób takich jak bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej, biegunek, uczucia kołatania serca, uczucia ściskania w gardle i trudności w oddychaniu. Dlatego często chorzy na depresję są bezskutecznie diagnozowani i leczeni z powodu innych chorób, których tak naprawdę nie mają. Poprawę przynosi zwykle dopiero leczenie przeciwdepresyjne.

Depresja to nie wstydliwa choroba, którą zamiata się pod dywan. To coraz bardziej realny problem naszych czasów. W Polsce na depresję cierpi już ok 1,5 mln osób, a są to dane niedoszacowane. Wielu chorych nadal nie zgłasza się do lekarza uważając, że poradzą sobie sami lub błędnie lecząc się z powodu innych chorób. Chorują ludzie w każdym wieku. Depresja dotyka w największym stopniu 20-40-latków, ale również dzieci i osób w wieku podeszłym. To co przypisujemy czasem „normalnemu starzeniu” – zaburzenia pamięci, przewlekłe nieokreślone bóle, zmęczenie, utratę apetytu i zaburzenia snu – mogą wynikać właśnie z zaburzeń depresyjnych.

Powiedz o swoich objawach lekarzowi. Z pewnością nie zbagatelizuje problemu. Nie zwlekaj bo nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje. Jest przyczyną cierpienia chorego i całego jego otoczenia. Zaburza codzienne funkcjonowanie, pracę zawodową, pogarsza relacje rodzinne i towarzyskie. Może prowadzić do naużywania alkoholu, leków nasennych i uspokajających. Najniebezpieczniejszą konsekwencją depresji są próby samobójcze, niestety zbyt często skuteczne.

Dostępnych jest wiele środków farmakologicznych – leków, które są bezpieczne, skuteczne i nie uzależniają. Warunkiem powodzenia terapii jest właściwy ich dobór, odpowiedni dla danego pacjenta a następne systematyczne i ich przyjmowanie. Efekty terapii pojawiają się po ok 2-4 tygodniach, a następnie przez kilka miesięcy musi być ona kontynuowana. Dlatego tak ważna jest opieka psychiatry. Najlepsze efekty daje wspólna praca lekarza i psychologa. Psychoterapia pomaga wypracować sobie metody radzenia sobie z problemami i nowym skutecznym podejściem do doświadczeń życiowych. Bardzo pomocna okazuje się zwykle dieta i aktywność fizyczna, a także wsparcie rodziny i przyjaciół.

 

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski