+48794070701
PolishEnglishGerman

Niebezpieczeństwo stosowania terapii VR

A czy są jakieś niebezpieczeństwa takiej rehabilitacji? Czy noszenie gogli nie wywoła jakichś zaburzeń u pacjentów?

Choroba symulatorowa czyli inaczej choroba lokomocyjna VR to powikłanie, które może wystąpić, ale wówczas, gdy treść ćwiczeń jest nieodpowiednia dla pacjenta lub rodzaj terapii podany jest w sposób nieodpowiedni. To tak naprawdę reakcja organizmu na sprzeczne bodźce jakie docierają do mózgu i pojawia się tylko wtedy, gdy istnieje rozdźwięk między tym co robimy w świecie VR, a w świecie rzeczywistym.

Jeśli będziemy siedzieć nieruchomo w fotelu, a w wirtualnym świecie siedzieć za kokpitem samolotu, to pomimo zmieniającej się wokół nas scenerii – choroba symulatorowa nie powinna wystąpić. Naśladując chodzenie po bieżni w świecie VR nasz mózg otrzyma informacje, że w obu światach porusza się dokładnie identycznie. Oczywiście, wszelkie rozbieżności i sprzeczne informacje mogą prowadzić do pojawienia się nudności, wymiotów  lub zawrotów głowy, będących objawami choroby symulatorowej.

 

Zapytaj nas o więcej informacji

Co ciekawe, wśród pacjentów z chorobą Parkinsona poddawanych terapii VR

nie zanotowano do tej pory takich skutków ubocznych. Należy mieć świadomość możliwości wystąpienia takich komplikacji. Dlatego rehabilitacja z użyciem wirtualnej rzeczywistości nie powinna być niekontrolowaną zabawą. Użycie komercyjnych systemów takich jak Nintendo Wii czy Kinect XBox sprzyjałoby kontynuacji terapii również w warunkach domowych.

Niestety, nie powstały jeszcze specjalistyczne gry komputerowe w systemie VR, przygotowane z myślą o określonych grupach pacjentów neurologicznych. Do terapii używa się zatem gier takich jak np. Kinect Adventure, które można kupić w każdym sklepie z multimediami. Nie ma jednak wystarczających danych potwierdzających np. jak długo powinna trwać pojedyncza sesja terapeutyczna i czy ten rodzaj gry nadaje się dla każdego pacjenta z danym schorzeniem.

Umów się na wizytę

„Zdecydowanie więc podkreślam, że terapia VR powinna być rekomendowana indywidualnie, stosownie do stopnia zaawansowania choroby, deficytów motorycznych i poznawczych pacjenta, a także jego możliwości fizycznych. W ten sposób możemy zmaksymalizować efekty minimalizując jakiekolwiek ryzyko związane z użyciem sprzętu”

/dr n.med. Magdalena Boczarska-Jedynak/

Kolejnym niebezpieczeństwem takiej terapii bez nadzoru jest możliwość przeciążenia pacjenta, a także skupianie się na wynikach gry, a nie na jakości wykonywanych ćwiczeń co zmniejsza efekty treningu.

Nie czekaj - zadzwoń aby dowiedzieć się więcej

Rejestracja INSTYTUTU ZDROWIA dr Boczarska-Jedynak jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piatku w godzinach od 8:00 do 20:00. Jeśli masz pytania czy watpliwości zadzwoń do nas lub napisz nam wiadomość. Odpowiemy na nią najszybciej jak możemy.

Skontaktuj się z nami

W trosce
o Ciebie i Twoich
bliskich