+48794070701
PolishEnglishGerman

Rumień i skóra naczyniowa

Rumień to medyczna nazwa utrwalonego, nieprzemijającego zaczerwienienia skóry. Najpierw pojawia się jako rumień sytuacyjny na skutek np. nagłej zmiany temperatury otoczenia z niskiej na wysoką czy pod wpływem czynników emocjonalnych. Wówczas naczynia krwionośne reagują nagłym rozszerzeniem się. Jest to proces zupełnie  naturalny i z reguły nie powoduje żadnych konsekwencji. Podobnie naczynia krwionośne mogą reagować w sytuacji eksponowania  skóry na chłodny, mroźny wiatr, zbyt wysokie ciepło np. w saunie, alkohol, czy pikantne potrawy.

Zapytaj nas o więcej informacji

Przyczyny występowania rumienia

Rumień powstaje w wyniku rozszerzenia się powierzchownych naczyń krwionośnych. Jednorazowe incydenty  nie są dla naszej skóry groźne, jednak ich częste występowanie osłabia nasze naczynia, które wielokrotnie rozszerzając się i obkurczając, w pewnym momencie tracą swą elastyczność i umiejętność obkurczania. W efekcie pojawiają się trwale rozszerzone naczynia o bardzo małej średnicy, które nie są widoczne gołym okiem. . Z czasem skóra może stać się czerwona, a nawet bordowa, co świadczy już o bardzo zaawansowanym stanie poszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych. Taki stan skóry niestety może predysponować do pojawienia się trądzika różowatego, a tę jednostkę chorobową już dużo trudniej leczyć niż rumień.

Umów się na wizytę

Niestety, wiele czynników może wpłynąć na powstanie rumienia. Wśród najpowszechniejszych przyczyn można wymienić uwarunkowania genetyczne, fototyp skóry (szczególnie narażone są osoby z bardzo jasną karnacją), długotrwały stres oraz częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Do czynników zaostrzających zmiany naczyniowe możemy zaliczyć także niewydolność żylną, choroby przewodu pokarmowego, zmiany hormonalne (np. choroby tarczycy czy okres okołomepoazualny), wzrost ciśnienia tętniczego oraz alergie. Bagatelizowanie problemu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a przekształceniu rumienia w stałą odmianę mogą towarzyszyć inne zmiany naczyniowe.

„Pajączki naczyniowe“

To inaczej tzw. teleangiektazje  czyli pojedyncze, widoczne gołym okiem, nitkowate  naczynka na skórze. Takie zmiany naczyniowe to najłagodniejszy objaw rozszerzonych naczyń. który poza defektem kosmetycznym nie daje żadnych przykrych dolegliwości. Świadczy jednak o skłonności do rozszerzania naczyń. Z czasem telengiektazji, jeśli nie są leczone, może być coraz więcej, zmiany zaczynają się wówczas zlewać i pojawia efekt zaczerwienionej twarzy.

Jak zapobiegać?

Niezwykle ważnym elementem profilaktyki jest właściwa pielęgnacja skóry. Jeśli odpowiednio wcześnie podejmie się działania zapobiegawcze, można zminimalizować ryzyko wystąpienia zmian i powikłań. Należy zadbać o prawidłową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Słońce, wiatr czy mróz mogą przyczyniać się do występowania rumienia. Powinno się w szczególności zachować ostrożność podczas kontaktu skóry z promieniowaniem słonecznym, dlatego zaleca się unikanie wizyt w solarium oraz zrezygnowanie z opalania. Warto pamiętać również o zabezpieczeniu skóry – krem z filtrem jest konieczny, jeśli pragnie się cieszyć zdrową skórą. Przed mrozem i wiatrem również należy chronić wrażliwy naskórek, dlatego w okresie zimy niezbędne jest uzupełnienie kosmetyczki o tłuste kremy ochronne. Unikanie mocno złuszczających peelingów mechanicznych, a także kosmetyków, które zawierają składniki uznawane za mocno drażniące, również jest dobrym rozwiązaniem dla osoby narażonej na rumień. Wskazane za to jest włączenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków przeznaczonych do skóry naczyniowej, których zadaniem jest uszczelnianie powierzchownych naczyń krwionośnych oraz zapobieganie pojawiania się nowych zmian naczyniowych. W razie potrzeby można również wspomóc się doustnymi preparatami wzmacniajacymi odporność kruchych ścianek naczyń.

Inną kwestię, wpływającą na występowanie zmian naczyniowych u osób predysponowanych, stanowi dieta. Nawyki żywieniowe są ważnym elementem, który bardzo często pomijamy. Bogaty w witaminy i minerały, różnorodny jadłospis może okazać się bardzo istotnym elementem redukującym ryzyko pojawienia się rumienia. Duże ilości warzyw i owoców pomogą dostarczyć organizmowi witaminę C, która odpowiedzialna jest za uszczelnianie naczyń krwionośnych. W profilaktyce powstawania rumienia powinno się również ograniczyć spożywanie alkoholu, ostro doprawionych czy bardzo gorących potraw.

Ostatnie, ale równie ważne zalecenie dotyczy unikania przegrzewania skóry, a wiec rezygnacji z długich i gorących kąpieli, korzystania z sauny czy częstego przebywania w gorących pomieszczeniach.

Leczenie zmian

Aby móc pożegnać problem, należy udać się do specjalisty, który zdiagnozuje schorzenie oraz przedstawi program leczenia. Obecnie w celu wyeliminowania zmian naczyniowych czy rumienia, stosuje się technologię laserową. Polega ona na termicznym uszkodzeniu rozszerzonych naczyń krwionośnych, które zostają wchłonięte. Wiązka światła dociera w głąb naczynia, by następnie zostać zaabsorbowana przez hemoglobinę – barwnik zawarty w czerwonych krwinkach i zmienić się w energię cieplną. To pozwala na odparowanie wody z tkanki i pozostawienie jedynie suchych elementów naczynia, czyli jego ścianek, które następnie ulegają wchłonięciu. Zabiegi laserowe niszczą nieprawidłowe zmiany naczyniowe jednocześnie nie uszkadzając zdrowej skóry, co czyni zabieg selektywnym i bardzo bezpiecznym. Cały proces sprawia, że zmiany naczyniowe zanikają a rumień staje się zdecydowanie mniejszy.

W naszym Instytucie Zdrowia możemy zaproponować następujące zabiegi laserowe:

  1. Alma Harmony Dye-VL – głowica emituje światło o długości 500-600nm, w skuteczny oraz bezpieczny sposób likwiduje zarówno rumień, jak również zmiany naczyniowe zwane teleangiektazjami czyli tzw. „pajączki“ Zabieg trwa krótko a dzięki silnemu chłodzeniu kontaktowemu jest komfortowy dla pacjenta.
  2. Alma Harmony Nd:Yag – głowica emitująca światło o długości 1064nm, przeznaczona głównie do zamykania płytkich i głębokich zmian naczyniowych na powierzchni twarzy a także na powierzchni nóg.

Zabiegi powinny być przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów, dlatego warto udać się do profesjonalnego gabinetu czy kliniki zajmującej się medycyną estetyczną po kompleksową pomoc i dobór odpowiedniej metody leczenia. Należy pamiętać, że nawet po przeprowadzeniu zabiegów, podatność skóry na pojawienie się zmian naczyniowych nie zmniejszy się, dlatego konieczne jest zachowanie właściwej profilaktyki.

Nie czekaj - zadzwoń aby dowiedzieć się więcej

Rejestracja INSTYTUTU ZDROWIA dr Boczarska-Jedynak jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piatku w godzinach od 8:00 do 20:00. Jeśli masz pytania czy watpliwości zadzwoń do nas lub napisz nam wiadomość. Odpowiemy na nią najszybciej jak możemy.

Skontaktuj się z nami