Rehabilitacja – kiedy jest potrzebna i na czym polega?

Rehabilitacja – kiedy jest potrzebna i na czym polega?

terapia manualnaRehabilitacja to działania podejmowane w celu przywrócenia pacjenta do częściowej lub pełnej sprawności, która powinna umożliwić mu samodzielne funkcjonowanie. Może odbywać się z udziałem jednego lub kilku specjalistów, w tym fizjoterapeutów, logopedów, psychologów, a także na przykład muzykoterapeutów.

Komu jest potrzebna rehabilitacja?

Na rehabilitację kierowani są pacjenci z lekkimi lub poważnymi schorzeniami, ale także tacy, którzy ulegli różnego rodzaju urazom lub zmagają się z powikłaniami po przebytych chorobach, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Z rehabilitacji korzysta się najczęściej w przypadkach:

  • bólu i schorzeń kręgosłupa
  • złamań lub uszkodzeń kości
  • kłopotów ze stawami
  • urazów rdzenia kręgowego
  • problemów neurologicznych i kardiologicznych

Ponadto z rehabilitacji korzystają osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe czy choroba Parkinsona.

Zabiegi wykonywane podczas rehabilitacji

Rodzaj zabiegów oraz ich częstotliwość dobierane są przez lekarza, który podczas ich ustalania bierze pod uwagę przede wszystkim potrzeby pacjenta, ale także jego ogólny stan zdrowia, możliwości, ograniczenia, przebyte oraz obecne choroby.

Przykładowe zabiegi rehabilitacyjne:

Masaż leczniczy – dzięki niemu możliwe jest rozluźnienie mięśni, co przyczynia się do usunięcia napięcia, a tym samym zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania bólu. Masaż wzmacnia także stawy oraz poprawia krążenie krwi. Najczęściej wykonuje się go ręcznie, wykorzystując przy tym różne techniki i chwyty. Niekiedy masażysta korzysta z dodatkowych przyrządów, które mają pomóc w lepszym oddziaływaniu na zmienione chorobowo miejsce.

Jonoforeza – do tego zabiegu wykorzystuje się bodźce elektryczne, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie substancji leczniczej do miejsca objętego chorobą. Jonoforeza pozwala na łagodzenie bólów kręgosłupa, stawów oraz stanów zapalnych. Pomocna jest także w nerwobólach. Zabieg jest bezbolesny i przynosi bardzo dobre efekty u pacjentów z różnymi schorzeniami.

Hydroterapia – podczas tego zabiegu do leczenia miejsc bolących lub zmienionych chorobowo wykorzystuje się działanie wody. Hydroterapia zalecana jest także pacjentom z problemami z układem nerwowym, oddechowym i krążenia oraz jako dobry sposób na redukcję stresu. Zazwyczaj są to kąpiele, natryski i hydromasaże.

Krioterapia – jest to terapia polegająca na leczeniu zimnem wykorzystywana do łagodzenia bólów, obrzęków oraz stanów zapalnych. Może mieć charakter miejscowy i dotyczy tylko konkretnego obszaru ciała lub odbywa się w kriokomorze, czyli komorze, w której panuje bardzo niska temperatura.

Turnusy rehabilitacyjne

Rehabilitacja prowadzona jest zazwyczaj w ośrodkach rehabilitacyjnych państwowych lub prywatnych. Najczęściej to lekarz kieruje pacjenta na rehabilitację, natomiast można z tego typu zabiegów skorzystać także bez skierowania, np. gdy czujemy dyskomfort lub chcielibyśmy poprawić własną sprawność.

Dobrym pomysłem są także turnusy rehabilitacyjne, czyli zorganizowane wyjazdy grupowe do miejsc specjalizujących się w rehabilitacji i fizjoterapii. Odbywają się z udziałem wykwalifikowanej kadry rehabilitantów oraz z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Każdy uczestnik otrzymuje indywidualny zestaw zabiegów dostosowanych do jego potrzeb i możliwości.

 

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami!

Interesuje Cię nasza oferta lub masz pytania dotyczące naszej pracy? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 – 20:00. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski