Co to są pompy lekowe?
Nie każdy chory może być poddany zabiegowi DBS. Przeprowadzenie takiego zabiegu wbrew wskazaniom lub przy istniejących przeciwwskazaniach może przynieść choremu wiele szkody i pogorszyć jego stan. Alternatywę dla DBS stanowią terapie infuzyjne, przeznaczone dla chorych w zaawansowanym stadium choroby.
Pompa apomorfinowa
Kolejną metodą leczenia jest stosowanie apomorfiny (substancji będącej agonistą dopaminy) w postaci ciągłego podskórnego wlewu za pomocą pompy. Pod skórę brzucha wkłuwa się specjalną igłę połączoną z cewnikiem. Apomorfina pompowana jest w sposób stały w dawce ustalonej indywidualnie. Metoda ta jest również bardzo skuteczna i pozwala na utrzymanie stałej sprawności ruchowej. Osoby, które nie kwalifikują się do zabiegu DBS i nie mają objawów psychotycznych, mogą uzyskać poprawę sprawności ruchowej dzięki tej właśnie terapii. Możliwe objawy uboczne stosowania pompy apomorfinowej są głównie związane z działaniem leku (wymioty, pobudzenie) i reakcją skóry na wlew (zmiany skórne w miejscu wkłucia).
Zaletą terapii pompami dopaminową i apomorfinową jest ich odwracalność i możliwość modyfikacji dawki w zależności od efektu terapeutycznego i ewentualnych objawów ubocznych.