Oświęcim

Facebookyoutubeinstagram

Zapraszamy Cię do Oświęcimia... miasta, w którym możesz odpocząć i jednocześnie kompleksowo zadbać o zdrowie.

Oświęcim to miasto zaliczane do najstarszych grodów kasztelańskich w Polsce, w dolinie Wisły i Soły, na szlaku łączącym Małopolskę ze Śląskiem. Jest to miejsce, gdzie tradycja płynnie łączy się z nowoczesnością.

Najstarsze informacje dotyczące Oświęcimia  pochodzą z lat 1177 – 1778 i dotyczą przekazania miasta wraz z całą kasztelanią Mieszkowi Plątonogiemu. Jako miasto broniące granic Polski od południa miał duże znaczenie strategiczne. Prawa miejskie otrzymał w połowie XIII wieku. Ośrodek kultury łużyckiej. Od 1317 roku został stolicą księstwa. Otoczony murami, z zamkiem i trzema kościołami posiadał liczne przywileje, jak prawo sądzenia przestępstw kryminalnych czy składu soli wielickiej i ołowiu, czy opłat od dwóch mostów. Te zaś zdecydowały o dalszym rozwoju miasta. Odrestaurowany przez królów polskich zyskał dalsze przywileje handlowe. Rozkwitowi grodu towarzyszył wzrost osadnictwa, zwłaszcza wśród Żydów, którzy w okresie międzywojennym stanowili nawet 40 % ludności.  Kres świetności miasta położyły pożary, „potop szwedzki” oraz niekorzystne warunki w okresie zaboru austriackiego. Dopiero koniec XIX wieku i powstanie ważnego węzła komunikacyjnego pomiędzy Lwowem, Pragą i Wiedniem z liniami bocznymi na Śląsk przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju. Powstały tu warsztaty naprawcze taboru kolejowego, jak również fabryka metalowa i zakłady chemiczne.

Uwarunkowania geograficzne, istniejące koszary wojskowe oraz położenie i rozwiązania komunikacyjne zdecydowały o tym, że po klęsce kampanii wrześniowej Oświęcim został włączony do III Rzeszy, a na jego terenie utworzono w kwietniu 1940 roku największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. 14 czerwca 1940 roku skierowano do niego pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych  z więzienia w Tarnowie. Początkowo jako obóz przeznaczony wyłącznie dla Polaków, którzy w pierwszych dwóch latach stanowili większość więźniów, z czasem stał się miejscem realizacji planu zagłady. Do stycznia 1945 roku życie straciło w nim wg historyków około 1,1 mln osób. 27 stycznia 1945 roku Oświęcim został wyzwolony przez Armię Czerwoną, a tereny obozów Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau na mocy  ustawy Sejmu z dnia 2 lipca 1947 roku utworzyły Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

I może tym bardziej obecność Instytutu Zdrowia w tym mieście stanowi swoisty hołd dla zdrowia i życia, które coraz częściej cenimy nie tylko w obliczu zagrożenia, ale właśnie, aby zachować je jak najdłużej, w jak najlepszej kondycji.

W czasie terapii możesz zatrzymać się w hotelu Hampton by Hilton, który sąsiaduje z naszym Instytutem.

Obecnie miasto liczy ponad 40 tys. mieszkańców i jest jednym z większych miast powiatowych w województwie małopolskim.

Co można robić w Oświęcimiu?

Odwiedzając Oświęcim warto zaplanować zwiedzanie ciekawych miejsc i zabytków takich jak Zamek Piastowski, Kościół Parafialny, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i Synagoga Chewra Lomdej Misznajot, Rynek, miejski Ratusz, Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i wiele innych. Szczególną uwagę kierujemy ku Miejscu Pamięci, jakim jest  Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.  Oświęcim stanowi centrum takich wydarzeń i inicjatyw pokojowych, jak chociażby Tauron Life Festival .

Dla towarzyszy podróży!

W czasie, gdy my zadbamy o Wasze zdrowie, Wasi Bliscy mogą skorzystać z atrakcji, jakie oferuje Państwu znajdujący się w sąsiednim Zatorze Rodzinny Park Rozrywki Energylandia. Na obszarze 26 hektarów znajdą Państwo atrakcje zarówno dla najmłodszych, młodzieży, jak i dorosłych.  W bliskim sąsiedztwie lunaparku lokalizowany jest Zatorland to kompleks trzech tematycznych parków, które edukują przez rozrywkę, a wspaniałych chwil zabawy dostarczy Lunapark. Ciekawe atrakcje znajdziecie Państwo także w Parku Inwałd, gdzie odkryjecie średniowieczną warownię lub zwiedzicie świat w miniaturze.

Wyśmienite jedzenie!

Po dniu pełnym wrażeń zapraszamy na wyśmienitą ucztę zmysłów, jakie dostarczą Wam lokalne i pobliskie restauracje. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zlokalizowana w bliskości hotelu Hampton by Hilton restauracja Stone Cafe Bar Restaurant. Nowoczesne klimatyczne wnętrze, doskonała kuchnia, potrawy przygotowywane tylko ze świeżych produktów o wyśmienitym smaku, w towarzystwie wybornego wina sprawią, że zechcą Państwo wrócić tu raz jeszcze. Bliskość Bulwarów nad Sołą umożliwi Państwu relaks na łonie natury. To idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu z rodziną i bliskimi. Spacer wzdłuż rzeki lub odpoczynek na leżakach pośród drzew, krzewów i kwiatów - tak niewiele potrzeba aby odreagować trudy codziennego dnia. Dla aktywnych Bulwary to idealne miejsce do uprawiania sportu - jazdy na rolkach, joggingu czy ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Przyjedź, odpocznij, zadbaj o siebie!

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski