Nietrzymanie moczu

nietrzymanie moczuNietrzymanie moczu – nie daj sobie wmówić, że to fizjologia! To można leczyć!

Nietrzymanie moczu to chyba najbardziej zaniedbany i „zamiatany pod dywan” problem medyczny. Temat tabu, o którym zarówno kobiety jak i mężczyźni rzadko rozmawiają ze swoimi lekarzami. Kobiety często bagatelizują ten problem uważając, że to stan przejściowy, który „sam minie”. Gdy jednak nie mija, pędzimy do apteki po bardziej chłonne wkładki. I to wszystko. Nie rozmawiamy, nie leczymy się – mamy problem. Nic dziwnego, że w Polsce od pierwszych objawów nietrzymania moczu do podjęcia decyzji o leczeniu mija średnio aż 9 lat! To prawie dekada z najlepszego okresu w życiu kobiety! Na nietrzymanie moczu cierpi już nawet 15% kobiet w wieku 20-30 lat i aż połowa po 50 roku życia.

Czy i Ty doświadczasz czasami trudności z utrzymaniem moczu?
Czy podczas kichania, kaszlu lub innych aktywności zdarza się, że mocz wycieka kroplami?

Czy i Ty tłumaczysz sobie że, „w końcu z wiekiem takie rzeczy się zdarzają, to normalne i nic nie da się z tym zrobić…” Tak sądzisz? Nic bardziej mylnego!

Nietrzymanie moczu jest stanem, któremu można zapobiegać i skutecznie leczyć. Im szybciej wdrożysz leczenie tym lepiej dla Twojego organizmu. Możesz zapobiec groźnym powikłaniom, takim jak niewydolność nerek.

Nietrzymanie moczu może występować wtedy, gdy mięśnie pęcherza moczowego lub cewki moczowej funkcjonują nieprawidłowo – nadmiernie kurczą się powodując wzrost ciśnienia w pęcherzu moczowym i wypływanie moczu wbrew naszej woli. Takie zaburzenia nazywamy pęcherzem nadreaktywnym. To nie tylko defekt kosmetyczny, bowiem nadmierne ciśnienie może przenosić się na wyższe piętra układu moczowego: moczowody i nerki, powodując w skrajnych przypadkach ich uszkodzenie. Pęcherz nadreaktywny może pojawić się samoistnie, bez istotnej przyczyny (pęcherz nadreaktywny idiopatyczny) lub wynikać ze współistniejących chorób neurologicznych (pęcherz moczowy neurogenny).

Najczęstsze choroby dające objawy pęcherza neurogennego to:

 • stwardnienie rozsiane
 • urazy rdzenia kręgowego
 • choroba Parkinsona i atypowe parkinsonizmy
 • zespoły otępienne
 • wodogłowie normotensyjne (zespół Hakima)
 • choroby naczyniowe mózgu i rdzenia kręgowego (udary)
 • wady rozwojowe – przepuklina oponowo-rdzeniowa
 • guzy mózgu i rdzenia kręgowego
 • neuropatie – np. cukrzycowa

Nawet 12-17% ludzi ma nadreaktywny pęcherz moczowy!
Jeśli i Ty masz którekolwiek z poniższych objawów – możesz cierpieć na to schorzenie!

Jakie objawy może dawać pęcherz nadreaktywny?

 • częste oddawanie moczu w ciągu dnia lub w nocy
 • nagła potrzeba oddania moczu
 • trudności z kontrolowaniem oddawania moczu
 • bezwiedne wyciekanie moczu podczas wysiłku fizycznego
 • wyciekanie moczu kroplami również w innych okolicznościach
 • moczenie nocne
 • słaby albo przerywany strumień moczu
 • trudności z zapoczątkowaniem mikcji
 • potrzeba napinania mięśni brzucha przy oddawaniu moczu
 • poczucie niepełnego opróżnienia pęcherza
 • bóle pęcherza
 • bolesne oddawanie moczu

Jeśli doświadczasz takich objawów – zbadaj się!

W Instytucie Zdrowia dr Boczarska-Jedynak zapewnimy Ci komfort i dyskrecję. Możesz pozbyć się wkładek i innych środków absorpcyjnych, uniknąć nieprzyjemnego zapachu, znów zacząć wychodzić z domu bez obaw, spotykać się z przyjaciółmi i odzyskać radość życia!

Prowadzimy także terapię dla kobiet z osłabieniem mięśni dna miednicy, które jest to jedną z częstszych przyczyn nietrzymania moczu. Daje się we znaki kobietom po porodzie siłami natury i zwykle nasila się z wiekiem wraz z pojawiającymi się zmianami hormonalnymi. Rzadziej równoczasowo z nietrzymaniem moczu pojawiają się też inne objawy – bóle krocza, zaparcia, hemoroidy czy nietrzymanie stolca.

Myślisz, że problem Ciebie nie dotyczy bo jesteś aktywna i uprawiasz sport?

Okazuje się, że kobiety, które biegają, chodzą po górach, ćwiczą na siłowni lub uprawiają inne sporty, również doświadczają nietrzymania moczu. Ćwicząc wzmacniasz zwykle same mięśnie brzucha, a o mięśniach dna miednicy zapominasz! Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej podczas aktywności fizycznej przenosi się również na pęcherz moczowy. Jeśli nie masz wystarczająco silnych mięśni dna miednicy, aby taki nacisk powstrzymać – u Ciebie także może pojawić się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Co robić w wypadku gdy nietrzymanie moczu staje się uciążliwym problemem zaburzającym normalne funkcjonowanie? Gdy pójście na basen lub opalanie się w stroju kąpielowym na plaży sprawia Ci kłopot? Kiedy myślisz tylko o krępującej wkładce lub nieustannie szukasz toalety?

W Instytucie Zdrowia dr Boczarska-Jedynak znajdziesz fachową pomoc fizjoterapeutek wyspecjalizowanych w terapii nietrzymania moczu.

Diagnostyka nietrzymania moczu nie jest trudna. Nie należy się jej krępować ani obawiać. To właśnie w Instytucie Zdrowia w intymnej i kameralnej atmosferze przeprowadzisz niezbędne konsultacje i badania.

Na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego i urologicznego, a w razie konieczności także badań dodatkowych, specjalista jest w stanie ustalić co jest źródłem Twojego problemu.

W naszym ośrodku dysponujemy możliwościami diagnostyki laboratoryjnej oraz nowoczesną aparaturą do badań ultrasonograficznych.

Nietrzymanie moczu można i trzeba skutecznie leczyć!

Istnieje kilka metod terapii, od farmakoterapii doustnej, poprzez leczenie toksyną botulinową, aż do metod neuromodulacyjnych i stymulacji nerwów krzyżowych. Bezwzględnie terapia powinna być wspierana przez odpowiednią rehabilitację urologiczną.

Pamiętaj, że rodzaj leczenia zależy od wielu czynników i zawsze musi być poprzedzony skrupulatną oceną kliniczną. Pacjenta traktujemy zawsze indywidualnie i dokładnie analizujemy wszystkie możliwości upewniając się, że zastosowane leczenie jest dla chorego optymalne i bezpieczne.

Pamiętaj też, że stosowanie leków bez wcześniejszej oceny urologicznej może mieć dla Ciebie negatywne konsekwencje. Nawet trening mięśni dna miednicy musi być odpowiednio zaplanowany i prowadzony pod kontrolą fachowca. Nieumiejętne stosowanie ćwiczeń lub używanie reklamowanych gadżetów do terapii może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Zgłoś się do nas!

 

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski