Nadpotliwość

Czym jest nadpotliwość? To uogólniona lub miejscowa nadczynność gruczołów potowych ekrynowych. To stan, w którym dochodzi do wydzielania ponad 50 mg potu na minutę (norma 0,5-1mg/min). Nadpotliwość może mieć charakter fizjologiczny lub objawowy. Fizjologicznej nadpotliwości sprzyjają: wysoka temperatura otoczenia, niektóre przyprawy lub pokarmy, wysiłek fizyczny i otyłość.

 

Czym jest nadpotliwość pierwotna?  Dotyczy obszaru ciała mniejszego niż 100 cm². Jej częstość występowania waha się od 2,8% (USA), do 12,8% populacji (Japonia). Przyczyna chorzenia nie jest do końca poznana, prawdopodobnie wynika z zaburzeń aktywności gruczołów potowych na skutek nieprawidłowej czynności autonomicznego układu nerwowego (zaburzenia funkcji układu współczulnego, zwłaszcza jąder podwzgórza i ich połączeń). Bardzo istotna jest tu rola czynników genetycznych (+ wywiad rodzinny ma 30-62% pacjentów) oraz czynniki prowokujące takie jak: stres, ból, gorączka,emocje, kofeina, ostre przyprawy czy podwyższona temperatura otoczenia.

Nadmierną potliwością z reguły objęte są: części dłoniowe rąk i podeszew stóp (60% pacjentów), doły pachowe (30-40%), czoło i górna warga, pośladki i pachwiny.

Najskuteczniejszą metodą leczenia nadmiernej potliwości są iniekcje toksyny botulinowej w wybrane okolice (pachy, donie, stopy). Lek na wiele miesięcy blokuje wydzielanie potu przez gruczoły potowe. Metoda jest bezpieczna, a iniekcje wykonuje się cienką igłą podając niewielką ilość preparatu tuż pod skórę. Leczenie nadpotliwości pach nie jest zbyt bolesne, natomiast dłonie i stopy wymagają wcześniejszego znieczulenia.
Dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej można uniknąć stosowanych niegdyś inwazyjnych metod leczenia takich jak liposukcja, ekstyrpacja gruczołów potowych i sympatektomia.

Nadpotliwość objawowa może wystąpić w następujących schorzeniach:

 • choroba Parkinsona
 • uszkodzenie OUN (udar, guz) i nerwów obwodowych
 • uszkodzenie rdzenia kręgowego (guzy, jamistość rdzenia, urazy)
 • ostre choroby gorączkowe
 • schorzenia endokrynologiczne i metaboliczne
 • nadczynność tarczycy
 • nadczynność przysadki
 • guz chromochłonny nadnerczy
 • cukrzyca
 • choroby nowotworowe
 • chłoniaki

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami!

Interesuje Cię nasza oferta lub masz pytania dotyczące naszej pracy? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 - 20:00. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

INSTYTUT ZDROWIA dr Boczarska-Jedynak mieści się przy ulicy Gen. Dąbrowskiego 4 w centrum Oświęcimia w pobliżu Rynku Głównego i mostu Piastowskiego. Od dworca PKP dzieli nas odległość 2km, od dworca autobusowego 2,5km zaś od najbliższego lotniska – Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice około 60km. Dogodne położenie Instytutu zapewnia dobry dojazd z takich miast jak: Bieruń, Tychy, Pszczyna, Czechowice-Dziedzice, Kęty, Andrychów, Wadowice, Zator, Chrzanów, Trzebinia, Jaworzno, Libiąż, Chełmek.

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski