NADMIERNE OWŁOSIENIE

Nadmierne owłosienie, pojawiające się w niewłaściwych miejscach, zwłaszcza u kobiet, to problem nie tylko natury estetycznej, ale także objaw poważnych chorób. Lansowany w mediach obraz idealnie gładkiego ciała, wolnego od owłosienia, może przysparzać kompleksów. Drobne owłosienie nie stanowi z reguły większego problemu, ale grube, nawet pojedyncze włosy pojawiające się w widocznych miejscach mogą być czynnikiem utrudniającym kontakty społeczne.

Jakie są przyczyny nadmiernego owłosienia?
Nadmierne owłosienie czyli hypertrychoza to przekształcenie się mieszków tzw. włosków mieszkowych we włosy dojrzałe. Może przybierać
postać uogólnioną jak i ograniczoną, i być zarówno wrodzoną jak i nabytą. Najczęstszą postacią wrodzoną jest postać uogólniona, będącą chorobą genetycznie uwarunkowaną, pojawiającą się u dzieci obu płci. Hipertychoza ograniczona to  znamię Beckera czy włosy wyrastające ze znamienia melanocytowego.
Wtórną przyczyną uogólnionego nadmiernego owłosienia mogą być niektóre leki, np.: ACTH, glikortykosteroidy, androgeny, interferon-A, minoksydyl, cyklosporyna, doustne środki antykoncepcyjne, danazol, hydantoina, fenytoina, diazoksyd. U chorych cierpiących na niedoczynność tarczycy, akromegalię czy porfirie różnego typu może występować nadmierne owłosienie głównie okolicy skroni i policzków. Nierzadko nadmierne i szybkie pojawiające się owłosienie na nosie, małżowinach usznych, szyi i policzkach towarzyszy nowotworom złośliwym- chłoniakom, guzom przerzutowym płuc i jelita grubego.

Czym jest hirsutyzm?
Hirsutyzm to nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla owłosienia męskiego, pojawiający się u dzieci i kobiet. Pojawia się na twarzy, plecach, klatce piersiowej, twarzy, kończynach czy okolicy łonowej. Może mu towarzyszyć łysienie androgenowe. Nadmierne stężenie androgenów lub nadwrażliwość narządów na ich działanie, leży właśnie u podłoża hirsutyzmu. Przyczynami  mogą być guzy jajnika, zespół policystycznych jajników, guzy nadnerczy czy zespół nadnerczowo-płciowy, guzy przysadki czy podwzgórza, ciąża, a także klimakterium. Niekiedy u kobiety może pojawić się także hirsutyzm idiopatyczny, o mniejszym nasileniu, o nieznanej przyczynie, a prawidłowym poziomie androgenów.

 

Jak leczyć nadmierne owłosienie i hirsutyzm?
Podobnie jak hipertychozę, hirsutyzm należy leczyć przyczynowo. Jednocześnie stosując zabiegi medycyny estetycznej możliwe jest pozbycie się włosów bez względu podłoże. Najlepszym rozwiązaniem jest seria zabiegów laserowej depilacji.

Zniszczenie włosa wiązką lasera jest najefektywniejsza, gdy znajduje w fazie wzrostu - anagenu. Inne fazy wzrostu włosa - faza zaniku (katagen) i spoczynku (telogen), nie zareagują na działanie lasera. Dlatego należy wykonać serię minimum 4 zabiegów, w odstępie 4-12 tygodni w zależności od depilowanej partii ciała. Już po pierwszym zabiegu przestaje odrastać około 30-40% ciemnych włosów, a po trzech aż 80-92%. Po wykonaniu niezbędnej ilości zabiegów porost włosów zostaje zahamowany na okres od 2 do 5 lat. Po tym czasie włosy zaczynają powoli odrastać, są jednak jaśniejsze, cieńsze, rzadsze i mniej widoczne, niż były przed ich laserowym usunięciem. Im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, tym zabieg skuteczniejszy. Włosy wypadają w momencie zabiegu – czyli efekt kosmetyczny jest osiągany natychmiast. Ilość zabiegów zależy od koloru i grubości włosów, karnacji skóry, okolicy ciała, a także odstępów między kolejnymi zabiegami. Efekty depilacji można utrwalić. poddając się zabiegowi przypominającemu.

 

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami!

Interesuje Cię nasza oferta lub masz pytania dotyczące naszej pracy? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 - 20:00. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski