MIGRENA

Migrena jest bardzo charakterystycznym bólem głowy. Jej rozpoznanie stawiane jest na podstawie kryteriów klinicznych i współistnienia charakterystycznych objawów.

Przede wszystkim jest to bardzo silny, pulsujący, wręcz tętniący ból, który zazwyczaj lokalizuje się po jednej stronie głowy.
Może się zdarzyć, że pacjent odczuwa go obustronnie lub naprzemiennie. Zazwyczaj jednak skupia się on po jednej ze stron, w okolicy czoła, skroni, a także wokół oka, któremu towarzyszy odczucie wypychania gałki ocznej od wewnątrz.

Migrenie towarzyszą dodatkowe objawy takie jak nudności czy wymioty, nadwrażliwość na dźwięk i na światło, na hałas, na dotyk. Często wszystkie te objawy występują jednocześnie.

Bardzo uciążliwa jest aura migrenowa, której doświadcza 1/3 pacjentów.
To objawy, które pojawiają się zanim pacjent zacznie odczuwać ból głowy. Niejako przepowiadają pojawienie się bólu migrenowego. Wśród nich możemy wymienić np.jasne błyski w polu widzenia, czyli tzw. aurę wzrokową. Możemy ją opisać jako mroczek, który rozchodzi się, tworząc charakterystyczny zygzak, przez co pacjent doświadcza zaburzenia w obrębie pola widzenia.
Taki objaw nie tylko bardzo utrudnia widzenie, ale jest także bardzo niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji.
Część pacjentów podkreśla, że właśnie ta aura potrafi bardziej sparaliżować życie niż sam ból głowy. Możemy sobie wyobrazić, że takie zaburzenie dopada migrenika w czasie jazdy samochodem, albo w pracy. Skutkiem jest przejściowa utrata widzenia.

Inny rodzaj aury, która występuje bardzo często, ma charakter czuciowy, Oznacza to pojawienie się drętwienia twarzy, drętwienia języka, ręki.

Możemy zaobserwować też zaburzenia mowy. Pacjent nie jest w stanie powiedzieć wówczas ani jednego słowa.

Inny rodzaj aury związany jest z występowaniem intensywnych zawrotów głowy albo podwójnego widzenia.

Więcej o migrenie i jej leczeniu opowiada dr Magdalena Boczarska-Jedynak w rozmowie z red.Aleksandrą Kurowską z portalu Cowzdrowiu.pl

https://cowzdrowiu.pl/.../migrena-jak-rozroznic-ja-od...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOLEJNE NOWOŚCI

KOLEJNE NOWOŚCI

Kolejna nowość w naszej klinice – Juvelook Czym jest produkt Juvelook? Juvelook to jeden z najbardziej efektywnych stymulatorów produkcji kolagenu ...
Czytaj Dalej
NOWE PRODUKTY

NOWE PRODUKTY

W Nowym Roku przygotowaliśmy dla Was kilka nowości zabiegowych 😍. Zaczynamy od nowego stymulatora tkankowego – preparatu Lenisna 🔥 Czym ...
Czytaj Dalej
NOWY ROK

NOWY ROK

Życzymy Wam wszystkiego co najpiękniejsze w Nowym Roku! Niech spełniają się Wasze marzenia! Widzimy się już w poniedziałek - do ...
Czytaj Dalej

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski