MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BADAŃ KLINICZNYCH

Dziś, 20 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych
Bez nich nie byłoby rozwoju nauki i medycyny.
Pacjenci nie mieliby nowych, sprawdzonych, skutecznych i bezpiecznych leków.
Lekarze leczyliby z obawą o nieznane skutki uboczne farmaceutyków oraz niepewny efekt terapeutyczny.
Historia badań klinicznych sięga XVIII wieku.
Za autora pierwszego w historii badania klinicznego, kontrolowanego eksperymentu, w którym oceniano skuteczność owoców cytrusowych w walce ze szkorbutem uznawany jest lekarz James Lind.
Jeszcze kilka wieków temu wszyscy, którzy wyruszali w długą morską podróż, wiedzieli, że będą narażeni na szkorbut- śmiertelną chorobę, która spowoduje uszkodzenie dziąseł, pojawienie się otwartych ran na skórze i wkrótce doprowadzi do zgonu. Choroba była nieunikniona, ponieważ zgodnie z ówczesnym myśleniem wynikała ze złych warunków panujących na statkach, nieodpowiedniej diety, brudnej wody i ciężkiej pracy.
Urodzony w Edynburgu Lind w 1747 roku został mianowany chirurgiem HMS Salisbury, 50-działowego statku odpowiedzialnego za patrolowanie kanału La Manche.
Po ośmiu tygodniach na morzu, kiedy szkorbut zaczął zbierać żniwo na załodze, Lind postanowił sprawdzić swój pomysł, że gniciu organizmu spowodowanemu chorobą można zapobiec za pomocą stosowania kwasów.
20 maja 1747r podzielił 12 chorych marynarzy na sześć par i każdemu z nich dostarczył inny suplement diety: cydr, rozcieńczony kwas siarkowy, ocet, wodę morską, dwie pomarańcze i cytrynę lub mieszankę przeczyszczającą.
W wyniku tego, co niektórzy uważali za pierwsze w historii badanie kliniczne, jedynie marynarze, którzy przyjmowali owoce cytrusowe zaczęli odczuwać poprawę stanu zdrowia.
„Najbardziej nagłe i widoczne dobre efekty zaobserwowano przy użyciu pomarańczy i cytryn”, napisał Lind w 1753 roku w swoim historycznym dziele „Traktat szkorbutu”.
W efekcie brytyjska admiralicja wprowadziła cytrusy jako obowiązkowe w diecie marynarzy.
Od tego czasu w obszarze badań klinicznych nastąpił niebywały postęp.
Bez nich nie poradzilibyśmy sobie z leczeniem wielu znacznie groźniejszych niż szkorbut chorób.
To szansa dla wielu pacjentów na odzyskanie zdrowia i sprawności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REDUKCJA ZMARSZCZEK WOKÓŁ OKA

REDUKCJA ZMARSZCZEK WOKÓŁ OKA

Okolica oka po rewitalizacji kwasem hialuronowym MaiLi Precise To delikatny, ale trwały #kwashialuronowy dający naturalny efekt redukcji zmarszczek wokół oka ...
Czytaj Dalej
TOKSYNA BOTULINOWA- LEK ORYGINALNY

TOKSYNA BOTULINOWA- LEK ORYGINALNY

Botoks to popularna nazwa zabiegu usuwania zmarszczek mimicznych za pomocą toksyny botulinowej. Nie zawsze zabieg botoksu oznacza zastosowanie konkretnie preparatu ...
Czytaj Dalej
USTA Z  MaiLi

USTA Z MaiLi

Usta z MaiLi MaiLi Define to świetnie modelujący i wypełniający kwas hialuronowy nie dający zbyt dużego obrzęku tuż po zabiegu ...
Czytaj Dalej

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski