Jak rehabilitować biodro po endoprotezie?

W wyniku zwyrodnienia stawu biodrowego, przewlekłego bólu oraz trudności z poruszeniem się, może pojawić się konieczność wszczepiania sztucznego stawu biodrowego. Endoproteza, czyli proteza biodra umożliwia normalne poruszanie się i pozwala wrócić do codziennego funkcjonowania. Aby jednak powrócić do pełnej sprawności, wymagana jest rehabilitacja pooperacyjna. Jak rehabilitować biodro po endoprotezie i na co zwrócić szczególną uwagę? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Zalecenia przed operacją i tuż po

Przed operacją lekarz zazwyczaj zaleca naukę chodzenia o kulach oraz ćwiczenia, które mają pomóc w późniejszej rehabilitacji. Natomiast już dzień po operacji można zacząć wykonywać w pozycji leżącej powolne ruchy nogą, o ile nie umożliwiają tego dolegliwości bólowe. Należy pamiętać, że operowany staw nie może być przeciążany. Warto wykonywać takie ćwiczenia, które nie będą stanowić obciążenia dla stawu, ale poprawią krążenie krwi w nogach, a tym samym zapobiegną powstawaniu skrzepów. Może to być np.:

  • unoszenie wyprostowanej nogi
  • zginanie nogi w stawie skokowym
  • zginanie kolana
  • napinanie mięśni pośladków

Aktywność po wstawieniu endoprotezy

Kilka dni po operacji można zacząć chodzenie na krótkie dystanse o kulach lub przy balkoniku. Kiedy ustąpią dolegliwości bólowe oraz obrzęk po operacji, można rozpocząć profesjonalną rehabilitację pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta, który dobierze odpowiednie ćwiczenia oraz ich intensywność do stanu zdrowia pacjenta.

Rehabilitacja stawu biodrowego po wszczepieniu endoprotezy jest niezbędna i powinna rozpocząć się możliwe jak najszybciej, aby całkowicie powrócić do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozwala nauczyć pacjenta, jak funkcjonować na co dzień z endoprotezą stawu biodrowego. Pomaga nie tylko odnaleźć się w nowej sytuacji, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych.

Oprócz ćwiczeń dobranych przez rehabilitanta warto podejmować inne aktywności, które wspomogą powrót do pełnej sprawności. W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzają się na przykład spacery, nornic walking czy pływanie. Natomiast warto zrezygnować ze sportów, które zwiększają ryzyko kontuzji, m.in. sportów zespołowych czy jazdy na nartach.

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

Dziś Światowy Dzień Choroby Parkinsona W tej chorobie udowodnioną metodą zapobiegania, łagodzenia objawów i zmniejszania zapotrzebowania na leki jest aktywność ...
Czytaj Dalej
STYMULATORY MÓZGU

STYMULATORY MÓZGU

Stymulatory mózgu w chorobie Parkinsona to efektywna i rekomendowana metoda łagodzenia objawów. Od ponad 20 lat służą naszym pacjentom i ...
Czytaj Dalej
ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

Światowy Dzień Choroby Parkinsona obchodzimy 11 kwietnia - w dniu urodzin Jamesa Parkinsona, który pierwszy opisał objawy tej choroby. James ...
Czytaj Dalej
Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski