COVID A CHOROBA PARKINSONA

Ostatnio zwrócono większą uwagę na związek między COVID-19 a zaburzeniami ruchowymi, głównie chorobą Parkinsona.

🦠Hipoteza dotycząca związku między zakażeniem koronawirusami, a ryzykiem choroby Parkinsona została wysunięta już na długo przed pandemią COVID-19.

🦠Impulsem do zbadania tego związku było odkrycie, że chociaż koronawirus jest patogenem układu oddechowego u ludzi, ma duże powinowactwo do zwojów podstawy czyli struktur mózgu odpowiedzialnych za ruch i zaatakowanych procesem chorobowym w parkinsonizmie.

🦠Podobnie jak w infekcji COVID-19, pierwsze objawy choroby Parkinsona często dotyczą zaburzeń węchu. Mogą one na wiele lat wyprzedzać objawy ruchowe. Chorobą Parkinsona jednak nie można się zarazić.

🦠Wpływ COVID-19 na kliniczne cechy choroby Parkinsona jest jeszcze słabo poznany, a niektóre ostatnie doniesienia są sprzeczne.

🦠Obecnie nie ma mocnych i spójnych dowodów na to, że pacjenci z zaburzeniami ruchu są narażeni na znacznie większe ryzyko zakażenia koronawirusem w porównaniu z osobami w podobnym wieku i z podobnymi chorobami współistniejącymi.

🦠W dużym badaniu kohortowym przeprowadzonym w Lombardii we Włoszech, ryzyko i śmiertelność COVID-19 nie różniły się u pacjentów z chorobą Parkinsona od populacji ogólnej a nawet objawy były nawet łagodniejsze u parkinsoników. Autorzy postawili hipotezę, że łagodniejszy przebieg choroby można wytłumaczyć ochronną rolą suplementacji witaminy D podawanej tamtym chorym, co może obniżać stężenia cytokin prozapalnych.

🦠Trwają też badania nad ochronną rolą amantadyny – leku przeciwparkinsonowskiego, stosowanego rownież do leczenia grypy. Czy rzeczywiście może łagodzić objawy infekcji COVID-19? Tego jeszcze nie wiemy.

🦠Bez wątpienia pacjenci z przewlekłą chorobą neurologiczną są na ogół bardziej podatni na skutki wszelkich ciężkich zakażeń, zwłaszcza pochodzenia oddechowego.

🦠Choroba Parkinsona może upośledzać układ oddechowy, co znajduje odzwierciedlenie w zwiększonym ryzyku zapalenia płuc występującym u pacjentów z zaawansowaną chorobą.

🦠Chociaż brakuje udokumentowanych raportów, można wysunąć teorię, że rozpoznanie choroby Parkinsona jest czynnikiem ryzyka gorszych powikłań oddechowych lub nawet niekorzystnego wyniku po zakażeniu COVID-19.

🦠Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku każdej innej przewlekłej choroby neurologicznej, prowadzącej do ograniczenia ruchomości i wydolności organizmu.

Więcej na temat neurocovid możecie przeczytać w artykule na portalu mZdrowie, w którym red Apolonia Cichocka rozmawia z neurologiem dr n.med Magdaleną Boczarską-Jedynak.

 

DERMAHEAL EYEBAG SOLUTION

DERMAHEAL EYEBAG SOLUTION

Jeśli „worki pod oczami” to Twój problem – mamy dla Ciebie rozwiązanie! Dermaheal Eyebag Solution to preparat, który: – poprawia ...
Czytaj Dalej
COVID-19 DIAGNOSTYKA I LECZENIE

COVID-19 DIAGNOSTYKA I LECZENIE

Utrzymujące się objawy po przebyciu COVID-19 budzą niepokój i wymagają diagnostyki. Jeżeli po przebyciu COVID-19 masz: – zaburzenia pamięci i ...
Czytaj Dalej
WIOSENNE METAMORFOZY

WIOSENNE METAMORFOZY

Kolejna metamorfoza pięknej kobietki, która potrzebowała poprawy owalu twarzy i odświeżenia okolicy ust. Wykonałyśmy wolumetrię kwasem hialuronowym od @cromapharma_polska #sayphavolumeplus ...
Czytaj Dalej

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski