Badanie ultrasonograficzne – kto i kiedy powinien je wykonać?

Badanie ultrasonograficzne – kto i kiedy powinien je wykonać?

mikropigmentacjaUSG to jedno z badań diagnostycznych, które pozwala na sprawdzenie, czy dany narząd funkcjonuje prawidłowo. Wyróżniamy różne rodzaje badań ultrasonograficznych. Wśród tych najczęściej wykonywanych profilaktycznie, ale także ze wskazań lekarskich znajdują się: USG jamy brzusznej, USG tarczycy oraz USG piersi. Jest to badanie bezinwazyjne, a podczas jego przebiegu nie odczuwa się bólu ani dyskomfortu. Dzięki niemu można dokładnie ocenić stan poszczególnych organów oraz wcześnie wykryć poważne schorzenia. Szybka diagnoza znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie w przypadku wystąpienia poważnej choroby.

USG jamy brzusznej

To badanie pozwala na ocenę narządów znajdujących się w obrębie jamy brzusznej: pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek oraz wątroby. USG jamy brzusznej warto przeprowadzić, gdy niepokoją nas takie objawy jak: bóle brzucha, gazy czy wzdęcia. Prawidłowo przeprowadzone badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć we wczesnym stadium wiele chorób, m.in. kamicę nerkową, tętniaka aorty, a także potwierdzić zapalenie pęcherzyka żółciowego czy wyrostka robaczkowego. Takie badanie jest często uzupełnieniem wywiadu z pacjentem i pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy. Zwykle na USG jamy brzusznej kieruje lekarz, można jednak wykonywać je kontrolnie, aby poznać stan poszczególnych organów.

USG tarczycy

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje się często do zdiagnozowania problemów związanych z tarczycą. USG tarczycy pozwala na ocenę jej ogólnego stanu, a także umożliwia sprawdzenie rozmiaru i struktury narządu. Istnieje kilka przypadków, które bezwzględnie kwalifikują do tego typu badania. Są to m.in.:

  • nieprawidłowe wyniki TSH, FT3, FT4, przeciwciał anty-TPO i anty–TG
  • objawy nadczynności lub niedoczynności tarczycy
  • diagnoza stanów zapalnych tarczycy, w tym Hashimoto
  • kontrola wcześniej zdiagnozowanych chorób tarczycy

Jeśli jednak ktoś chce profilaktycznie wykonać USG tarczy, powinien to robić mniej więcej co trzy lata. Warto pamiętać o profilaktyce, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu tego organu znacznie zwiększa szansę na całkowity powrót do zdrowia.

USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi wykonuje się zazwyczaj w celu uzupełnienia badania mammograficznego. USG piersi jest w stanie wykryć zarówno łagodne, jak i nowotworowe zmiany, a także umożliwia dokładne zbadanie tkanek piersi, dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Badanie ultrasonograficzne piersi może być wykonywane profilaktycznie co roku przez kobiety powyżej 20 roku życia. Regularnie powinno być zlecane kobietom, które są genetycznie obciążone ryzykiem zachorowania na raka piersi. USG piersi warto również wykonać wówczas, gdy podczas samobadania wyczujemy guz w obrębie piersi lub zauważymy zmianę ich kształtu.

Badanie USG jest całkowicie bezpieczne, dlatego może być powtarzane w niewielkich odstępach czasu. Pozwala na szybką i dokładną diagnozę danego organu oraz wykrycie choroby na wczesnym etapie.

 

Interesuje Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami!

Interesuje Cię nasza oferta lub masz pytania dotyczące naszej pracy? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 – 20:00. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski