COVID A CHOROBA ALZHEIMERA

Na łamach prestiżowego amerykańskiego periodyku medycznego “Journal of Alzheimer’s Disease”, naukowcy z północnej Wirginii opublikowali wyniki swoich badań, które pokazują, że koronawirus może przyśpieszyć rozwój Alzheimera.
👉Do jakich innych następstw może prowadzić?

🦠Nadmierna odpowiedź immunologiczna i stan zapalny ośrodkowego układu nerwowego podczas infekcji SARS-Cov-2 mogą przyspieszyć postęp neurodegeneracji, co zwiększa prawdopodobieństwo przyspieszenia progresji nie tylko choroby Alzheimera ale i innych zespołów otępiennych.

🦠Choroby neurodegeneracyjne, w których udział mechanizmów zapalnych jest znany to również wszystkie parkinsonizmy. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że infekcja SARS-Cov-2 może w przyszłości przyspieszyć rozwój i tych schorzeń.

🦠Generalnie wirus SARS-Cov-2 może powodować schorzenia zarówno ośrodkowego jak i obwodowego układu nerwowego.

🦠W przebiegu infekcji COVID-19 obserwuje się udary mózgu, zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, zapalenia nerwów obwodowych i splotów nerwowych, polineuropatię i mononeuropatię, a także skutki odlegle w postaci zaburzeń pamięci i koncentracji.

🦠Bardzo ważnym aspektem następstw infekcji SARS-Cov-2, poza pojawieniem się objawów neurologicznych de novo, jest też pogorszenie stanu wyjściowego przewlekłych chorób układu nerwowego.

🦠Przykładem są schorzenia wymagające pobierania leków immunosupresyjnych. Otrzymywanie immunomodulatorów może potencjalnie zmienić ryzyko i przebieg COVID-19, który działa poprzez stan zapalny i zmianę funkcji układu odpornościowego.

🦠Tak może być w przypadku chorób nerwowo-mięśniowych: choroby neuronu ruchowego, miastenii, neuropatii autoimmunologicznych lub zapalnych czy miopatii. Choroby te potencjalnie związane są ze zwiększonym ryzykiem zakażenia COVID-19.

🦠Być może stwardnienie rozsiane jest też jedną z chorób, które mogą ulec pogorszeniu w wyniku immunomodulacji w przebiegu COVID-19.

🦠Nie wiemy na pewno czy leki stosowane przez pacjentów ze stwardnieniem rozsianym mogą zwiększać ryzyko zakażenia COVID-19, a także niepożądanych reakcji.

🦠Należy też wspomnieć o neuropsychiatrycznych następstwach COVID-19 – wzroście liczby samobójstw, lęku i depresji. Nie wiadomo, czy te skutki są spowodowane lękiem przed chorobą, izolacją społeczną, bezrobociem, obciążeniem ekonomicznym czy też biologicznymi zmianami w mózgu.

Więcej na temat neurologicznych powikłań COVID-19 znajdziecie na portalu mZdrowie, gdzie dr n.med.Magdalena Boczarska-Jedynak rozmawia na ten temat z Red Apolonią Cichocką.

 

 

 

 

 

 

NOWY PROJEKT KLINICZNY!

NOWY PROJEKT KLINICZNY!

Bezpłatne projekty kliniczne dla pacjentów ze spastyczną ręką po udarze mózgu lub urazie czaszkowo-mózgowym. Zapytaj w rejestracji o możliwość leczenia ...
Czytaj Dalej
PREMIERA NOWEJ TOKSYNY

PREMIERA NOWEJ TOKSYNY

Nie mogło nas zabraknąć na premierze nowego neuromodulatora – pierwszej płynnej toksyny botulinowej Alluzience To przełom w technologii produkcji tego ...
Czytaj Dalej
DLA WSZYSTKICH FANÓW LASEROTERAPII

DLA WSZYSTKICH FANÓW LASEROTERAPII

Uwaga! Fani laserów i nie tylko Nadchodzi sezon i trzeba się na niego przygotować Nasza specjalistka laseroterapii – dr Hiacynta ...
Czytaj Dalej

Call Now Button+48 794 070 701
EnglishDeutschPolski