Kopiowanie niemożliwe

ZMARSZCZKI NA TWARZY

Zmarszczki na twarzy uznawane są za jedną z pierwszych oznak starzenia się skóry. Dzięki dbaniu o siebie oraz rozwojowi medycyny estetycznej i zabiegom kosmetycznym, można ten proces zatrzymać, a nawet zredukować wcześniej powstałe niedoskonałości, w tym właśnie zmarszczki.

Jak powstają zmarszczki?

W trakcie pojawienia się zmarszczek maleje ilość kwasu hialuronowego oraz następuje degradacja elastyny i kolagenu. Wtedy też skóra przestaje być podtrzymywana i w naturalny sposób po prostu się zapada, tworząc zmarszczki. Istnieje wiele czynników, które przyspieszają ich powstawanie. Szczególny wpływ mają: styl życia, stres, nawyki, ale też geny. Szczególnie zła dieta, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, bierne lub aktywne palenie papierosów, brak ruchu oraz częsty kontakt z promieniowaniem słonecznym bez nałożenia filtrów zabezpieczających sprawiają, że zmarszczki pojawiają się znacznie szybciej. Poza tym do przyczyn, których nie da się powstrzymać, należą również: uwarunkowania genetyczne, występowanie różnych chorób oraz następstwa stosowania leków.

Rodzaje zmarszczek na twarzy

Oprócz zmarszczek mimicznych można wyróżnić też kilka innych oznak starzenia się skóry twarzy. Spośród nich wyróżniamy zmarszczki:

  • posłoneczne — ściśle związane z uszkodzeniami skóry, które są wynikiem szkodliwego działania promieni słonecznych,
  • senne — wynikające z ułożenia podczas snu,
  • grawitacyjne — powstające z powodu naturalnego starzenia się organizmu; najtrudniejsze do wyeliminowania.

Ponadto zmarszczki na twarzy pojawiają się w różnych miejscach. Największym wyzwaniem jest pozbycie się tych występujących na czole, wokół ust i pod oczami. Widoczne i niemile widziane są także kurze łapki, występujące w kącikach oczu.

Zapobieganie i eliminowanie zmarszczek na twarzy

Najważniejsze jest to, aby dbać o skórę twarzy jeszcze przed wystąpieniem wyraźnych zmarszczek. Profilaktyka może opóźnić cały proces. W zależności od wieku konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i dbanie o kondycję skóry twarzy. Szczególne znaczenie ma jej odżywianie, nawilżanie, ujędrnianie i oczyszczanie, a także stosowanie kremów chroniących przed promieniowaniem UV. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto korzystanie z poniższych zabiegów kosmetycznych:

  • mikrodermabrazji — oczyszczania i ścierania martwego naskórka,
  • pielęgnacji twarzy i ciała Purles — redukcji oznak fotostarzenia się skóry oraz jej kondycjonowania i utrzymywania w dobrym stanie

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki?

Mówi się, że zmarszczki są odbiciem przeżytych emocji i wiele w tym prawdy. W szczególności dotyczy to zmarszczek mimicznych, pojawiających się wokół oczu, czoła, brwi oraz okolicy ust i nosa. Zaczynają być widoczne po 25. roku życia. W perspektywie kolejnych lat występują również w okolicach powiek, szyi i policzków. Ich wzrost można zaobserwować przede wszystkim w okresie menopauzy. Wynika to z obniżenia się ilości estrogenów w organizmie, które wpływają na uelastycznienie i prawidłowe nawilżenie skóry twarzy. Naturalnym zjawiskiem staje się stopniowe zmienianie się rysów twarzy i powolne wiotczenia skóry. Szczególnie narażona na szybszą widoczność zmarszczek są osoby z cerą wrażliwą oraz suchą, ale też te, które są bardzo szczupłe.

Jeśli zmarszczki zdążyły się już pojawić, nadal można z nimi skutecznie walczyć. W tym celu stosuje się zabiegi medycyny estetycznej, takie jak:

  • toksyna botulinowa — redukuje zmarszczki mimiczne,
  • peeling medyczny — w walce ze zmarszczkami najskuteczniejszy jest peeling Nomelan Caffeico i 3 Retises Yellow Peel,
  • karboksyterapia - przy użyciu dwutlenku węgla podawanego śródskórnie, który powoduje lepsze ukrwienie i tym samym dotlenienie tkanki.
  • wypełnienie HA — poprawia owal twarzy, nawilża i wzmacnia skórę.

W większości przypadków możliwe jest odmłodzenie skóry twarzy. Jednak, aby efekt był bardziej długotrwały, konieczne jest powtarzanie zabiegów. Poza tym szczególnie istotne są również prawidłowa dieta i nawodnienie organizmu, czyli picie minimum 1,5 litra wody w ciągu dnia.

W przypadku problemów ze zmarszczkami, warto skorzystać przede wszystkim z pomocy specjalistów. W naszym Instytucie Zdrowia znajdą Państwo potrzebne wsparcie.

 

Umów się na wizytę!
EnglishDeutschPolski