+48794070701
PolishEnglishGerman

Depresja

Uczucie przygnębienia i smutku zna każdy z nas. Problem zaczyna się w momencie kiedy ten stan utrzymuje się przewlekle. Można wtedy podejrzewać depresję – chorobę o wieloczynnikowym podłożu, objawiającą się uporczywymi i nawracającymi zaburzeniami nastroju.

Jeśli nic nas nie cieszy, szybciej niż zazwyczaj czujemy zmęczenie, mamy kłopoty ze snem, zauważamy utratę apetytu, zmniejszone zainteresowanie otoczeniem i ciągły brak energii to znak że potrzebujemy pomocy.

Bardzo istotne jest, aby jak najszybciej skonsultować swoje objawy ze specjalistą i dać sobie pomóc.

Zapytaj nas o więcej informacji

Depresja nie jest powodem do wstydu.

Depresja objawiać się może też problemami z koncentracją, pogorszeniem pamięci, niską samooceną, brakiem wiary w siebie, problemami z podejmowaniem decyzji, poczuciem winy i bezsensu.

W skrajnych przypadkach mogą pojawiać się myśli samobójcze. Depresji nie wolno bagatelizować. Zdarza się, że depresja może ukrywać się pod maską innych dolegliwości takich jak np. bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej, biegunki, uczucie kołatania serca, ściskania w gardle a nawet trudności w oddychaniu.

 

Umów się na wizytę

W Polsce na depresję cierpi coraz więcej osób. Należy dążyć do rzetelnej edukacji społeczeństwa, aby problem ten przestał być tematem tabu i zaczął być traktowany poważnie.

Wielu chorych nadal nie zgłasza się do lekarza bagatelizując sprawę lub błędnie lecząc się z powodu innych chorób. Chorują ludzie w każdym wieku. Depresja dotyka w największym stopniu 20-40-latków, ale również dzieci i osoby w wieku podeszłym. To co przypisujemy czasem kwestii wieku– zaburzenia pamięci, przewlekłe nieokreślone bóle, zmęczenie, utratę apetytu i zaburzenia snu – mogą wynikać właśnie z zaburzeń depresyjnych.

Koniecznie poinformuj o swoich objawach lekarza. Nie zwlekaj, ponieważ nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje. Depresja znacząco zaburza codzienne funkcjonowanie, pracę zawodową, pogarsza relacje rodzinne i towarzyskie. Może prowadzić do naużywania alkoholu, leków nasennych i uspokajających. Najniebezpieczniejszą konsekwencją depresji są próby samobójcze, niestety często skuteczne.

Dostępnych jest wiele środków farmakologicznych, które są bezpieczne, skuteczne i nie uzależniają. Warunkiem powodzenia terapii jest właściwy dobór leków, odpowiedni dla danego pacjenta a następne systematyczne i ich przyjmowanie zgodne z zaleceniami specjalisty.

Najlepsze efekty daje wspólna praca lekarza i psychologa. Psychoterapia pomaga wypracować  metody radzenia sobie z problemami oraz zmienić podejście do traumatycznych przeżyć. W procesie rekonwalescencji bardzo istotną rolę odgrywa dieta i aktywność fizyczna, a także wsparcie rodziny i przyjaciół.

Nie czekaj - zadzwoń aby dowiedzieć się więcej

Rejestracja INSTYTUTU ZDROWIA dr Boczarska-Jedynak jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piatku w godzinach od 8:00 do 20:00. Jeśli masz pytania czy watpliwości zadzwoń do nas lub napisz nam wiadomość. Odpowiemy na nią najszybciej jak możemy.

Skontaktuj się z nami